Tilløber kat

Vildtlevende kat (ikke kontaktsøgende)


Vildtlevende katte, som ikke ønsker menneskekontakt stammer typisk fra bortløbne tamkatte, der ikke blev neutraliseret før de blev lukket ud til fritløb. De har så fået killinger, der er vokset op uden at blive socialiseret på mennesker. Disse katte lever barske liv som vildtlevende fertile katte med slåskampe om føde, territorie og fortsætter den massive killingeproduktion som Danmark hvert år rammes af fra april til oktober. En hunkat kan nemt få 3 kuld killinger om året! Derfor bør katte ALDRIG lukkes ud til fritløb før de er neutraliseret, færdigvaccineret og øremærket/chippet/registreret til ejer. 

Har du problemer med vildtlevende katte i dit område, så ko
ntakt din kommune for at få en rekvisitation til indfangning gennem Kattens Værn. Desværre har mange kommuner fravalgt samarbejdet med Kattens Værn og udgiften påhviler derfor dig som privatperson. Kattens Værn hjælper med indfangning og aflivning, men du kan også vælge at få katten dyrlægetjekket, neutraliseret, mærket og genudsat med dig som fodervært/ejer. Læs mere på Kattens Værns hjemmeside her 


Dyrenes Beskyttelse hjælper som udgangspunkt kun vildtlevende katte hvis de er tilskadekomne og kattene bliver oftest aflivet.


Genudsætning gennem os (hvor du påtager dig ansvaret som ejer/fodervært)

Nordsjællands Kattehjælp hjælper med genudsætning af ikke tamme katte, hvis du er indstillet på at betale for hjælpen og indgå en foderværtaftale.

Du indfanger og kører som udgangspunkt selv katten til/fra en af vores samarbejdende dyrlæger, men i nogle tilfælde kan der blive tilknyttet en frivillig hjælper. 


En genudsætningspakke koster kr. 1200,- i egenbetaling og inkluderer:
Lån af fælde
Vejledning

Fiv/felv test
Neutralisation
Vaccine,

Øremærke

Chip

Registrering
Parasitbehandling

Katten genudsættes i dit navn og er herefter dit ansvar som fodervært. I særlige tilfælde (når vi har fået tilkendt legater mv.) har vi mulighed for at yde økonomisk hjælp til lidt større genudsætningsprojekter hvor der er flere katte der skal genudsættes. Vi prioriterer at hjælpe betalende støttemedlemmer.


Kontakt os vedr. hjælp til genudsætning

 
 
 
 
 
 
 


Tilløberkat (kontaktsøgende)

Tjek først om katten er øremærket eller chippet. Øremærke fremgår tydeligere ved at gnide lidt madolie på øret eller ved at lyse bagfra på øret med en lommelygte. Tag evt. foto og forstør det op. Kan du aflæse øremærket, så kan du være heldig at finde ejeren i det danske katteregister  og ellers skal du ringe og få hjælp af en dyrlæge. Chip skal tjekkes ved dyrlægen med en chipscanner.


Er katten ikke mærket eller er det ikke muligt at finde frem til ejer, så er katten at betragte som ejerløs med de nuværende regler. Men sæt gerne opslag op i nærområdet i minimum 5 dage og fremlys katten på Facebook i lokale grupper før du indleverer den til et internat eller tager den til dig. 

Tilskadekommen kat

Ved nødstedt, tilskadekommen eller påkørt kat, så bring selv katten til nærmeste dyrlæge eller kontakt Dyrenes Beskyttelse på deres akutnummer 1812. Man må IKKE selv aflive et påkørt dyr. 

Trafikdræbt kat

Er katten allerede død og er den øremærket, så kan du finde ejeren via katteregistret. Er det ikke muligt at finde en ejer, så kan du kontakte Falck for at få afhentet katten og lav evt. et opslag i en lokal facebook gruppe, så kattens ejer får vished om kattens skæbne.

Der findes desværre ingen internater i Nordsjælland, men de nærmeste finder du her:


Inges Kattehjem

Ejbydalsvej 260

2600 Glostrup

Tlf. 44853535

https://inges-kattehjem.dk/


Dyreværnet

Islevdalvej 85

2610 Rødovre

Tlf. 44946695

https://dyrevaernet.dk/


Kattens Værn

Sandager 11

2605 Brøndby

Tlf. 38881200

https://kattens-vaern.dk/


Roskilde Internat

(Dyrenes Beskyttelse)

Darupvej 131

4000 Roskilde

Tlf: 20 52 74 28

http://www.roskildeinternat.dk

Andre frivillige foreninger i Nordsjælland:
Gribskov Katte-sos
v. dyrlæge Maria Tjørved Olsen

Frederiksværkvej 54,
3200 Helsinge

Telefon 4028 9298

Mail: Cafaxhjem@mail.dk

unsplash